.
. logo Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej
w Tomaszowie Lubelskim
h1 h2
l1
l3l
 
BIP
program PlByUa
MS_FS
 
rpo FE_IS
Finansowane z budżetu Państwa

Witamy na naszej stronie!                                                                             .       

Oddział Noworodkowy

Kierownik Oddziału

lek. med. Maria Kościk-Romaszko
specjalista pediatra

Położna Koordynująca

Dorota Piwko
specjalistka pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego

telefony:
Kierownik Oddziału 84 664 44 11 w. 457
Gabinet lekarski 84 664 44 11 w. 457
Dyżurki pielęgniarek 84 664 44 11 w. 491, 373
Pacjentki, które zgłaszają się do porodu proszone są o zabranie ze sobą niżej wymienionej wyprawki:
1 rożek
1 czapeczka
1 miękki ręcznik do kąpieli noworodka
1 komplet chusteczek dla niemowląt
1 pudełko kremu dla niemowląt
1 opakowanie pieluszek jednorazowych
3 pary śpiochów
4 kaftaniki
4 koszulki
4 pieluchy tetrowe
ręczny odciągacz pokarmu
emolienty do kąpieli dziecka
Powyższa wyprawka jest własnoscią mamy dziecka. Po wyjściu ze szpitala mama zabiera wyprawkę ze sobą do domu.

Z Sali Porodowej mamy wraz ze swoim dzieckiem trafiają na oddział położniczo-noworodkowy. Tutaj w salach 3 osobowych przebywają razem ze swoim maleństwem (tz.system rooming-in).

Fachowy i życzliwy personel oddziału noworodkowego aktywnie pomaga Mamom w karmieniu swoich pociech piersią oraz uczy zasad pielęgnacji noworodka. Udziela praktycznych rad dotyczących żywienia i stylu życia kobiety w okresie laktacji. Personel czuwa nad prawidłowym przebiegiem okresu adaptacji noworodka do otaczającego go środowiska.

Każda sala posiada stanowisko do pielęgnacji dziecka, co znacznie pomaga Mamie w opiece nad swoim Maleństwem. Udostępniamy Mamom także wózki na kółkach, dzięki którym mogą razem ze swoim dzieckiem wyruszać na spacery po korytarzu oddziału.

W trosce o zdrowie naszych małych Pacjentów, noworodki są u nas szczepione przeciw WZW i BCG, a w 3 dobie pobierane są testy przesiewowe w kierunku wykrywalności chorób metabolicznych wrodzonych.

Pobyt dziecka na oddziale trwa średnio 3 dni po porodzie siłami natury i 5-6 dni po cięciu cesarskim. Godziny odwiedzin 8-22. Na oddział nie zaleca się wprowadzania dzieci ze względu na większą możliwość przenoszenia infekcji.

dziecko1

Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy posiadamy na oddziale sprzęt do przesiewowego badania słuchu

badanie sluchu

Dużą wagę przykładamy do karmienia naszych małych Podopiecznych piersią. Mleko matki jest idealnym pokarmem dla nowonarodzonego dziecka zarówno pod względem jakościowym jak i ilościowym. Jego skład zmienia się i dostosowuje do potrzeb dziecka. Zapewnia mu właściwy rozwój, w znacznym stopniu chroni je przed infekcjami i innymi chorobami, takimi jak alergia, cukrzyca, czy otyłość. O wyborze sposobu żywienia dziecka decyduje przede wszystkim jego Mama - zawsze respektujemy jej świadomą decyzję.

dziecko2

Szpital SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim realizuje "10 Kroków do Udanego karmienia Piersią", będące podstawą programu WHO i UNICEF "Szpital Przyjazny Dziecku". W marcu 2008 poddaliśmy się ocenie realizacji wyżej wymienionego programu i otrzymaliśmy certyfikat "Szpital Przyjazny Dziecku".

logo SzPD

W 1947 roku oddział noworodkowy liczył 20 łóżek. W roku 1956 wydzielono dodatkową salę dla noworodków a liczbę łóżek zwiększono do 36, z których skorzystało 1648 noworodków.

Pierwszym ordynatorem Oddziału Noworodkowego w latach 1967-1994 była lek. med. specjalista chorób dziecięcych Jadwiga Wożakowska. Oddział funkcjonował wówczas w systemie kohorty.

W latach 2001-2002 przeprowadzono generalny remont wprowadzając system rooming in. Aktualnie oddział posiada 7 przestrzennych sal, a także dwie wydzielone i w pełni wyposażone sale do intensywnego nadzoru i fototerapii noworodka. Od 1995 roku prowadzimy oddechową terapię zastępczą do czasu przesłania noworodka do II lub III poziomu referencyjnego. Stanowimy pierwszy poziom opieki perinatalnej. Jesteśmy oddziałem bezpiecznym zgodnie ze standardami trójstopniowej opieki perinatalnej wyposażonym w sprzęt medyczny. Funkcję ordynatora Oddziału Noworodkowego od 1995r sprawuje lek. med. specjalista chorób dziecięcych Maria Kościk-Romaszko.

SP ZOZ
Tomaszów Lubelski
Główna | O nas | Zamówienia publiczne | Mapa dojazdu | Kontakt | Uwagi do strony
© 2009 SP ZOZ Tomaszów Lubelski. Prawa zastrzeżone.