Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej
w Tomaszowie Lubelskim
 
            
 

Witamy na naszej stronie!                                                                                    

.: Oddziały :: Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc :.
Oddziały: Chirurgii Ogólnej i Urazowej z Pododdziałem Dziecięcym Wewnętrzny Dziecięcy Reumatologiczny Laryngologiczny Obserwacyjno-Zakaźny dla Dorosłych Obserwacyjno-Zakaźny Dziecięcy Noworodkowy Ginekologiczno-Położniczy Internistyczno-Kardiologiczny Wewnętrzny z profilem geriatrycznym Gruźlicy i Chorób Płuc Neurologii i Leczenia Padaczek Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dział Anestezjologii
Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc
Kierownik Oddziałulek. med. Alina Brzozowska-Gałan
specjalista chorób płuc
Pielęgniarka Koordynującamgr Elżbieta Wolanin
telefony
Kierownik Oddziału846 644 411 w. 367
Gabinet lekarski846 644 411 w. 453
Dyżurka pielęgniarek846 644 411 w. 417
Dla pacjentów846 644 411 w. 354
lekarze
  • lek. med. Anna Probola - specjalista chorób płuc
  • lek. med. Małgorzata Ryczek - specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób płuc
  • lek. med. Anna Wachowicz - specjalista chorób wewnętrznych
Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc jest jednym z najmocniej zapisanych w historii tutejszego szpitala oddziałów. Z zachowanych zapisków wiadomo, że w roku 1931 funkcjonował jako samodzielny dziesięciołóżkowy oddział liczący 4 sale chorych. W roku tym leczono 157 pacjentów, zmarło 9, średni okres pobytu 17,16 dni. W 1934 roku przeprowadzono kanalizację chłonną i urządzono łazienkę i dwa ustępy a w 1938 roku przebudowano werandę na łazienkę, kuchenkę i pomieszczenie dla służącej. W latach 1939-1945 oddział średnio rocznie leczył 100 pacjentów, w tym 67 chorych na gruźlicę.

W latach pięćdziesiątych oddział liczył 47 łóżek, leczono około 300 chorych, a średni okres pobytu wynosił 50 dni. Od tego okresu aż do roku 2005 pod względem warunków lokalowych czas dla oddziału stanął w miejscu. Jedynie powszechnie lubianym i szanowanym pracownikom oddziału: ordynatorom pani dr Stagińskiej, panu dr Bronisławowi Kozyrze, pani Elżbiecie Jarosińskiej-Święcińskiej, pani dr Irenie Romańczuk, paniom oddziałowym Janinie Grum i Feliksie Szabat a także pielęgniarkom i salowym, zawdzięczamy to, że oddział wciąż cieszył się renomą i zaufaniem pacjentów.

W 2005 roku dzięki staraniom Dyrekcji SP ZOZ wybudowano i urządzono nowoczesny 36-łóżkowy oddział spełniający normy obowiązujące w Unii Europejskiej. Posiadamy dwu- i trzyłożkowe sale chorych, salę intensywnego nadzoru z łóżkami do ciągłego monitorowania czynności życiowych, pracownię bronchoskopową, salę do wykonywania inhalacji i spirometrii, każde łóżko ma dostęp do tlenu. Wszystko to pozwala jeszcze lepiej służyć zdrowiu pacjentów.

SP ZOZ
Tomaszów Lubelski
Główna | O nas | Zamówienia publiczne | Mapa dojazdu | Kontakt | Uwagi do strony
© 2009 SP ZOZ Tomaszów Lubelski. Prawa zastrzeżone.