|

 |
Witamy na naszej stronie! . |
Pracownia Endoskopii
|
Badania endoskopowe pozwalają na wnikliwe zbadanie przewodu pokarmowego, a także pobranie materiału do dalszych badań, w tym histopatologicznych.
W razie potrzeby umożliwiają także natychmiastowe przeprowadzenie zabiegu medycznego.
|
---|
Badanie wykonywane są po uprzedniej rejestracji i ustaleniu terminu. Pracownia świadczy usługi dla pacjentów hospitalizowanych oraz ambulatoryjnych, w ramach kontraktu z NFZ.
Do wykonania badania w warunkach ambulatoryjnych, konieczne jest skierowanie od lekarza POZ lub lekarza specjalisty.
|
|
| telefony: | adres: |
| Rejestracja
84 664 44 11 wew. 464
|
22-600 Tomaszów Lubelski
ul. Aleje Grunwaldzkie 1
|
|
Rejestracja na badania i zabiegi endoskopowe odbywa się osobiście, za pośrednictwem innych osób, telefonicznie lub za pośrednictwem e-rejestracji.
| rejestracja: |
poniedziałek-piątek | 1200 - 1400 |
godziny przyjęć: |
poniedziałek | 800 - 1400 |
wtorek | 800 - 1800 |
środa-piątek | 800 - 1400 |
Lista wykonywanych rodzajów badań endoskopowych |
W Pracowni Endoskopii wykonywany jest pełen zakres specjalistycznych badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Badania wykonuje wykwalifikowany zespół lekarzy i pielęgniarek z wieloletnim stażem, w oparciu o nowoczesne techniki endoskopowe i wysokiej klasy sprzęt. Posiadamy zautomatyzowaną myjnię endoskopową
i myjkę ultradźwiękową do mycia i dezynfekcji narzędzi endoskopowych.
- Górny odcinek przewodu pokarmowego:
- gastroskopia diagnostyczna
- gastroskopia diagnostyczna z wykonaniem testu ureazowego
- gastroskopia diagnostyczna z zabiegiem polipektomii
- Dolny odcinek przewodu pokarmowego:
- kolonoskopia diagnostyczna
- kolonoskopia z pobraniem wycinków do padania histopatologicznego
- kolonoskopia z zabiegiem polipektomii
|
|
PRZEBIEG BADANIA |
Gastroskopia to metoda badania górnego odcinka przewodu pokarmowego,
która pozwala na ocenę przełyku, żołądka i dwunastnicy.
Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej na boku. Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą Lidokainy w aerozolu zakładamy między zęby specjalny plastikowy ustnik.
Następnie lekarz wprowadza przez gardło gastroskop. Oglądanie przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut i jest bezbolesne, choć może być nieco nieprzyjemne.
W trakcie gastroskopii możliwe jest przeprowadzenie badań na obecność bakterii Helicobacter pylori. Najczęściej stosowaną metodą diagnostyczną jest pobranie wycinka, tzw. biopsji błony śluzowej. Na pobranym materiale przeprowadza się tzw. test ureazowy – jeśli pobrany wycinek jest zakażony H. pylori, to użyty w teście wskaźnik zabarwia się na fioletowo-czerwony kolor. Jest to metoda bardzo wiarygodna zarówno do wykrycia infekcji, jak i potwierdzenia wyleczenia. Podczas gastroskopii można oprócz testu ureazowego pobrać wycinki do oceny mikroskopowej.
|
Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym, dającym możliwość dokładnego obejrzenia całego jelita grubego, pobrania materiału diagnostycznego czy wykonania polipektomii (usunięcia polipów, z których powstaje większość nowotworów). Badania kolonoskopowe
są zdecydowanie najbardziej czułymi badaniami. Kolonoskopia z polipektomią, wykonywana regularnie, jest prawdopodobnie najbardziej skuteczną metodą zwalczania raka jelita grubego.
|
|
DOKUMENTY, KTÓRE NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ: |
- skierowanie lekarskie, (w przypadku e-skierowania – kod)
- wyniki poprzednich badań
|
PLIKI DO POBRANIA: |
|
|
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA: |
GASTROSKOPIA
- W dniu zabiegu, aż do chwili jego wykonania NIE WOLNO przyjmować jakichkolwiek posiłków, picia płynów, palenia papierosów oraz żucia gumy. Pacjent ma być na czczo.
- Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranna dawkę leku popijając niewielka ilością wody.
- Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
- Osoby mające stwierdzone lub wykonane zwężenia wpustu żołądka powinny na dzień przed badaniem być na diecie papkowatej i ostatni posiłek przyjąć około 12 – 15 godzin przed badaniem.
- Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badan endoskopowych, EKG, echokardiografia. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.
- Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
- Pacjent, u którego pobrane zostaną wycinki do badania nie powinien 2 godziny po badaniu nic jeść ani pić.
- Pacjenci, u których gastroskopia jest wykonywana po podaniu leków zmniejszających niepokój lub krótkim znieczuleniu muszą pamiętać, że w tym dniu nie mogą sami prowadzić pojazdów mechanicznych i aby przyjść na badanie z osobą towarzyszącą.
- Osoby, które przyjmują leki p/wrzodowe, powinny zakończyć ich przyjmowanie na około 14 dni przed badaniem.
- Przed badaniem wymagane jest wyrażenie i podpisanie świadomej zgody na wykonanie badania i na ewentualne pobranie wycinków do badania/ zabiegu endoskopowego.
- Pacjent potwierdza, że został poinformowany w sposób dla niego zrozumiałym o celu, inwazyjności i występowaniu możliwych powikłań podczas i po wykonanym badaniu /zabiegu endoskopowym.
- Nie należy przynosić do pracowni żadnych rzeczy wartościowych lub biżuterii, ponieważ personel nie może odpowiadać za żadne straty lub zniszczenia.
- Badanie niekiedy może być nieprzyjemne, może wystąpić kaszel lub odruchy wymiotne, są to naturalne odruchy obronne.
- Personel wykonujący badanie stale obserwuje pacjenta w trakcie badania, co gwarantuje bezpieczeństwo i odpowiednie działanie w przypadku bardzo nasilonych odruchów. Przez cały czas pacjent jest otoczony opieką zespołu endoskopowego, aby można szybko wykryć wszelkie problemy i zastosować odpowiednie leczenie
- Pacjenci po badaniu pozostają na czczo do czasu powrotu fizjologicznego odruchu przełykania śliny, gdyż było znieczulone gardło i może dojść do zakrztuszenia
|
KOLONOSKOPIA
- Na tydzień przed badaniem należy stosować dietę lekkostrawną, nie wolno spożywać siemienia lnianego, pokarmów z makiem, owoców i warzyw zawierających pestki np. winogrona, kiwi, figi, arbuzy, pomidory, truskawki, maliny, buraki, pieczywo z ziarnami oraz preparatów z żelazem.
- Dzień przed badaniem, do południa dieta bez mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych. Od godziny 12.00-13.00 nie należy spożywać już żadnych posiłków. W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia, konieczny jest kontakt z lekarzem.
- W dniu poprzedzającym i w dniu badania należy zażywać leki stale przyjmowane przez pacjenta ( np.na serce, na ciśnienie). WYJĄTEK: leki od cukrzycy ( doustne i insulina) - należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, warto częściej kontrolować poziom cukru we krwi ( glukometr), zawsze warto pamiętać o możliwości spożywania posłodzonej wody, lekkiej herbaty oraz słodkiego klarownego soku, np. jabłkowego, jeśli obawiają się Państwo spadku poziomu cukru we krwi. Jeśli przyjmują Państwo którykolwiek z poniższych leków: POLOCARD, ACARD, ACLOTIN, ASPIRIN CARDIO, ACENOCUMAROL,WARFIN, PLAVIX, XARELTO, PRADAXA, ELIQUIS - na tydzień przed badaniem należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ( rodzinnym, kardiologiem), w celu ewentualnego odstawienia powyższego leku lub zamianie na inny ( FRAGMIN,CLEXANE). Odstawienie leków p/płytkowych, p/krzepliwych zapewnia większe bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów endoskopowych (pobranie wycinków, usuwanie polipów), zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia podczas badania.
- Przygotowanie do kolonoskopii – preparat FORTRANS - 4 saszetki w opakowaniu. W celu całkowitego oczyszczenia jelita, w przeddzień badania w godzinach popołudniowych 14.00 – 15.00 należy rozpocząć picie roztworu Fortrans (każdą z 4 saszetek należy rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody). Trzeba pić 1 szklankę co 15 minut.
- W przypadku złej tolerancji leku, dopuszczalne jest wypicie 2 litrów w dniu poprzedzającym badanie i kolejnych 2 litrów wcześnie rano w dniu badania. Ostatnia porcja płynu nie później niż 2h przed badaniem. Dla poprawy smaku leku przeczyszczającego warto schłodzić go w lodówce lub dodać sok z cytryny.
- W razie wystąpienia nudności w trakcie wypijania należy zwolnić tempo wypijanych płynów lub zrobić ok. półgodzinną przerwę.
- Normalna reakcja w czasie przygotowania są liczne wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. W przypadku trudności z przygotowaniem, w szczególności w razie złego samopoczucia w trakcie przygotowania konieczny jest kontakt z lekarzem.
- W przypadku decyzji o znieczuleniu ogólnym, ostatnią porcję płynu należy wypić na 4 h przed planowanym badaniem.
- W dniu badania: nie wolno spożywać żadnych pokarmów, można pic do 5-6 godzin przed badaniem, dopuszczalne płyny to woda niegazowana, lekka herbata, soki klarowne. NIE WOLNO pić kawy, innych nieprzezroczystych płynów. MOŻNA ssać cukierki typu landrynka. Badanie odbywa się na czczo.
- Na kolonoskopię należy zgłosić się ok. 15 min wcześniej, najlepiej z osobą towarzyszącą.
- Jeśli nosicie Państwo okulary proszę zabrać je ze sobą. Należy posiadać dowód tożsamości.
- Należy wziąć ze sobą poprzednie wyniki badan kolonoskopowych ( jeśli były wykonywane), karty informacyjne ze szpitala, należy powiadomić lekarza o przyjmowanych lekach.
- Przed badaniem wymagane jest wyrażenie i podpisanie świadomej zgody na wykonanie badania i na ewentualne pobranie wycinków do badania/ zabiegu endoskopowego. Pacjent potwierdza, że został poinformowany w sposób dla niego zrozumiałym o celu, inwazyjności i występowaniu możliwych powikłań podczas i po wykonanym badaniu /zabiegu endoskopowym.
- Po badaniu w przypadku, gdy badanie odbyło się z zastosowaniem leków znieczulających, pacjent pozostaje pod obserwacją ok. 1- 2 godzin i powinien opuścić placówkę pod opieką osoby towarzyszącej.
- W razie pytań prosimy dzwonić. W przypadku rezygnacji z badania prosimy o powiadomienie osobiście lub telefonicznie kilka dni ( 3-4 ) wcześniej.
|
|
|
|