Konferencja „Praktyczne aspekty zarządzania jednostką ochrony zdrowia”

Opublikowano: 07 czerwiec 2023
Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Bernard Żaroffe

Konferencja „Praktyczne aspekty zarządzania jednostką ochrony zdrowia”

W dniach 30-31 marca 2023 roku w Gdyni odbyła się I edycja konferencji „Praktyczne aspekty zarządzania jednostką ochrony zdrowia”.
Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki współpracy redakcji „OPM” i Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej. Stworzyło ono okazję do zdobycia kompleksowej wiedzy z zakresu poprawy efektywności funkcjonowania podmiotów leczniczych, a tym samym poprawy działania całego systemu ochrony zdrowia.
Eksperci biorący udział w konferencji omówili kwestie jakości w ochronie zdrowia, waloryzacji wyceny świadczeń, budowania opieki koordynowanej oraz cyfryzacji placówek medycznych. Ponadto, skupili się także na organizacji i funkcjonowaniu poszczególnych części szpitala, jakie stanowią m.in. SOR czy apteka szpitalna.
Dariusz Gałecki - Dyrektor Naczelny i Bernard Żaroffe - Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim, omówili nowoczesne metody zarządzania jednostką ochrony zdrowia, odwołując się do własnych doświadczeń.
Omówiono analizę potrzeb i potencjału jednostki, która została przeprowadzona w pierwszym okresie działalności zarządu szpitala – przedstawiono negatywne i pozytywne strony wyników wstępnej oceny. Ważnym aspektem wystąpienia Zastępcy Dyrektora ds. Lecznictwa SPZOZ w Tomaszowie Lubelskim lek. med. Bernarda Żaroffe, było omówienie strategicznych założeń dotyczących funkcjonowania placówki, w tym m.in.: redukcji bazy łóżkowej szpitala, utworzenia „dużego oddziału wewnętrznego” w ramach III poziomu sieciowego sprzyjającego optymalizacji wykorzystania bazy łóżkowej pionu zachowawczego, utworzenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego na podstawie analizy potrzeb społecznych, rozszerzenia portfolio Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, utrzymania i wzmocnienia systemu budowania jakości. Na koniec prelegent przedstawił perspektywy na przyszłość, związane z rozbudową szpitala.