• bip
 • epuap
 • logo ue

Pracownia Endoskopii

Kontakt

Telefony:

Rejestracja

PUNKT PRZYJĘĆ PLANOWYCH
tel.: 84 664 44 11 wewnętrzny: 311

Adres:
ul. Aleje Grunwaldzkie 1, 22-600 Tomaszów Lubelski

Rejestracja na badania i zabiegi endoskopowe odbywa się osobiście, za pośrednictwem innych osób, telefonicznie lub za pośrednictwem e-rejestracji.  

Rejestracja:
poniedziałek - wtorek 11:00 - 15:00
środa - czwartek 11:00 - 16:30
piątek - wtorek 11:00 - 14:00Godziny przyjęć:
poniedziałek 8:00 - 14:00
wtorek 8:00 - 18:00
środa - piątek 8:00 - 14:00

Badania

Badania endoskopowe pozwalają na wnikliwe zbadanie przewodu pokarmowego, a także pobranie materiału do dalszych badań, w tym histopatologicznych. W razie potrzeby umożliwiają także natychmiastowe przeprowadzenie zabiegu medycznego.

Badanie wykonywane są po uprzedniej rejestracji i ustaleniu terminu. Pracownia świadczy usługi dla pacjentów hospitalizowanych oraz ambulatoryjnych, w ramach kontraktu z NFZ. Do wykonania badania w warunkach ambulatoryjnych, konieczne jest skierowanie od lekarza POZ lub lekarza specjalisty.

Lista wykonywanych rodzajów badań endoskopowych

W Pracowni Endoskopii wykonywany jest pełen zakres specjalistycznych badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Badania wykonuje wykwalifikowany zespół lekarzy i pielęgniarek z wieloletnim stażem, w oparciu o nowoczesne techniki endoskopowe i wysokiej klasy sprzęt. Posiadamy zautomatyzowaną myjnię endoskopową i myjkę ultradźwiękową do mycia i dezynfekcji narzędzi endoskopowych.

 1. Górny odcinek przewodu pokarmowego:
 • gastroskopia diagnostyczna
 • gastroskopia diagnostyczna z wykonaniem testu ureazowego
 • gastroskopia diagnostyczna z zabiegiem polipektomii
 1. Dolny odcinek przewodu pokarmowego:
 • kolonoskopia diagnostyczna
 • kolonoskopia z pobraniem wycinków do padania histopatologicznego
 • kolonoskopia z zabiegiem polipektomii

Przebieg badania

Gastroskopia to metoda badania górnego odcinka przewodu pokarmowego, która pozwala na ocenę przełyku, żołądka i dwunastnicy. Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej na boku. Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą Lidokainy w aerozolu zakładamy między zęby specjalny plastikowy ustnik. Następnie lekarz wprowadza przez gardło gastroskop. Oglądanie przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut i jest bezbolesne, choć może być nieco nieprzyjemne. W trakcie gastroskopii możliwe jest przeprowadzenie badań na obecność bakterii Helicobacter pylori. Najczęściej stosowaną metodą diagnostyczną jest pobranie wycinka, tzw. biopsji błony śluzowej. Na pobranym materiale przeprowadza się tzw. test ureazowy – jeśli pobrany wycinek jest zakażony H. pylori, to użyty w teście wskaźnik zabarwia się na fioletowo-czerwony kolor. Jest to metoda bardzo wiarygodna zarówno do wykrycia infekcji, jak i potwierdzenia wyleczenia. Podczas gastroskopii można oprócz testu ureazowego pobrać wycinki do oceny mikroskopowej.

Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym, dającym możliwość dokładnego obejrzenia całego jelita grubego, pobrania materiału diagnostycznego czy wykonania polipektomii (usunięcia polipów, z których powstaje większość nowotworów). Badania kolonoskopowe są zdecydowanie najbardziej czułymi badaniami. Kolonoskopia z polipektomią, wykonywana regularnie, jest prawdopodobnie najbardziej skuteczną metodą zwalczania raka jelita grubego.

Dokumenty, które należy zabrać ze sobą:

 • skierowanie lekarskie, (w przypadku e-skierowania – kod)
 • wyniki poprzednich badań

Pliki do pobrania

Dodatkowe informacje

Przygotowanie do badania: GASTROSKOPIA

 1. W dniu zabiegu, aż do chwili jego wykonania NIE WOLNO przyjmować jakichkolwiek posiłków, picia płynów, palenia papierosów oraz żucia gumy. Pacjent ma być na czczo.
 2. Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranna dawkę leku popijając niewielka ilością wody.
 3. Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
 4. Osoby mające stwierdzone lub wykonane zwężenia wpustu żołądka powinny na dzień przed badaniem być na diecie papkowatej i ostatni posiłek przyjąć około 12 – 15 godzin przed badaniem.
 5. Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badan endoskopowych, EKG, echokardiografia. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.
 6. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
 7. Pacjent, u którego pobrane zostaną wycinki do badania nie powinien 2 godziny po badaniu nic jeść ani pić.
 8. Pacjenci, u których gastroskopia jest wykonywana po podaniu leków zmniejszających niepokój lub krótkim znieczuleniu muszą pamiętać, że w tym dniu nie mogą sami prowadzić pojazdów mechanicznych i aby przyjść na badanie z osobą towarzyszącą.
 9. Osoby, które przyjmują leki p/wrzodowe, powinny zakończyć ich przyjmowanie na około 14 dni przed badaniem.
 10. Przed badaniem wymagane jest wyrażenie i podpisanie świadomej zgody na wykonanie badania i na ewentualne pobranie wycinków do badania/ zabiegu endoskopowego.
 11. Pacjent potwierdza, że został poinformowany w sposób dla niego zrozumiałym o celu, inwazyjności i występowaniu możliwych powikłań podczas i po wykonanym badaniu /zabiegu endoskopowym.
 12. Nie należy przynosić do pracowni żadnych rzeczy wartościowych lub biżuterii, ponieważ personel nie może odpowiadać za żadne straty lub zniszczenia.
 13. Badanie niekiedy może być nieprzyjemne, może wystąpić kaszel lub odruchy wymiotne, są to naturalne odruchy obronne.
 14. Personel wykonujący badanie stale obserwuje pacjenta w trakcie badania, co gwarantuje bezpieczeństwo i odpowiednie działanie w przypadku bardzo nasilonych odruchów. Przez cały czas pacjent jest otoczony opieką zespołu endoskopowego, aby można szybko wykryć wszelkie problemy i zastosować odpowiednie leczenie
 15. Pacjenci po badaniu pozostają na czczo do czasu powrotu fizjologicznego odruchu przełykania śliny, gdyż było znieczulone gardło i może dojść do zakrztuszenia

Przygotowanie do badania: KOLONOSKOPIA

 1. Na tydzień przed badaniem należy stosować dietę lekkostrawną, nie wolno spożywać siemienia lnianego, pokarmów z makiem, owoców i warzyw zawierających pestki np. winogrona, kiwi, figi, arbuzy, pomidory, truskawki, maliny, buraki, pieczywo z ziarnami oraz preparatów z żelazem.
 2. Dzień przed badaniem, do południa dieta bez mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych. Od godziny 12.00-13.00 nie należy spożywać już żadnych posiłków. W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia, konieczny jest kontakt z lekarzem.
 3. W dniu poprzedzającym i w dniu badania należy zażywać leki stale przyjmowane przez pacjenta (np.na serce, na ciśnienie). WYJĄTEK: leki od cukrzycy (doustne i insulina) - należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, warto częściej kontrolować poziom cukru we krwi (glukometr), zawsze warto pamiętać o możliwości spożywania posłodzonej wody, lekkiej herbaty oraz słodkiego klarownego soku, np. jabłkowego, jeśli obawiają się Państwo spadku poziomu cukru we krwi. Jeśli przyjmują Państwo którykolwiek z poniższych leków: POLOCARD, ACARD, ACLOTIN, ASPIRIN CARDIO, ACENOCUMAROL,WARFIN, PLAVIX, XARELTO, PRADAXA, ELIQUIS - na tydzień przed badaniem należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym (rodzinnym, kardiologiem), w celu ewentualnego odstawienia powyższego leku lub zamianie na inny (FRAGMIN,CLEXANE). Odstawienie leków p/płytkowych, p/krzepliwych zapewnia większe bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów endoskopowych (pobranie wycinków, usuwanie polipów), zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia podczas badania.
 4. Przygotowanie do kolonoskopii – preparat FORTRANS - 4 saszetki w opakowaniu. W celu całkowitego oczyszczenia jelita, w przeddzień badania w godzinach popołudniowych 14.00 – 15.00 należy rozpocząć picie roztworu Fortrans (każdą z 4 saszetek należy rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody). Trzeba pić 1 szklankę co 15 minut.
 • W przypadku złej tolerancji leku, dopuszczalne jest wypicie 2 litrów w dniu poprzedzającym badanie i kolejnych 2 litrów wcześnie rano w dniu badania. Ostatnia porcja płynu nie później niż 2h przed badaniem. Dla poprawy smaku leku przeczyszczającego warto schłodzić go w lodówce lub dodać sok z cytryny.
 • W razie wystąpienia nudności w trakcie wypijania należy zwolnić tempo wypijanych płynów lub zrobić ok. półgodzinną przerwę.
 • Normalna reakcja w czasie przygotowania są liczne wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. W przypadku trudności z przygotowaniem, w szczególności w razie złego samopoczucia w trakcie przygotowania konieczny jest kontakt z lekarzem.
 • W przypadku decyzji o znieczuleniu ogólnym, ostatnią porcję płynu należy wypić na 4 h przed planowanym badaniem.
 1. W dniu badania: nie wolno spożywać żadnych pokarmów, można pic do 5-6 godzin przed badaniem, dopuszczalne płyny to woda niegazowana, lekka herbata, soki klarowne. NIE WOLNO pić kawy, innych nieprzezroczystych płynów. MOŻNA ssać cukierki typu landrynka. Badanie odbywa się na czczo.
 2. Na kolonoskopię należy zgłosić się ok. 15 min wcześniej, najlepiej z osobą towarzyszącą.
 3. Jeśli nosicie Państwo okulary proszę zabrać je ze sobą. Należy posiadać dowód tożsamości.
 4. Należy wziąć ze sobą poprzednie wyniki badan kolonoskopowych ( jeśli były wykonywane), karty informacyjne ze szpitala, należy powiadomić lekarza o przyjmowanych lekach.
 5. Przed badaniem wymagane jest wyrażenie i podpisanie świadomej zgody na wykonanie badania i na ewentualne pobranie wycinków do badania/ zabiegu endoskopowego. Pacjent potwierdza, że został poinformowany w sposób dla niego zrozumiałym o celu, inwazyjności i występowaniu możliwych powikłań podczas i po wykonanym badaniu /zabiegu endoskopowym.
 6. Po badaniu w przypadku, gdy badanie odbyło się z zastosowaniem leków znieczulających, pacjent pozostaje pod obserwacją ok. 1- 2 godzin i powinien opuścić placówkę pod opieką osoby towarzyszącej.
 7. W razie pytań prosimy dzwonić. W przypadku rezygnacji z badania prosimy o powiadomienie osobiście lub telefonicznie kilka dni ( 3-4 ) wcześniej.