Dla Pacjenta

Przyjęcie i pobyt w szpitalu

Opublikowano: 14 luty 2023

Zasady przyjmowania pacjentów do oddziałów szpitalnych

1. Przyjęcie pacjenta w trybie nagłym
Pacjenci wymagający leczenia szpitalnego ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia
przyjmowani są bez skierowania, ewentualnie ze skierowaniem otrzymanym podczas
udzielania pomocy doraźnej.
Przyjęcia pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego odbywa się w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie przeprowadzona zostaje wstępna ocena stanu pacjenta, w wyniku której następuje kwalifikacja do przyjęcia pacjenta do szpitala lub też odmowa z dalszymi zaleceniami. Podstawą decyzji o kolejności udzielania świadczeń medycznych pacjentom jest segregacja medyczna – TRIGE, która ma na celu wstępne rozpoznanie stanu pacjenta i przekazania go do właściwego obszaru zadaniowego.
Pacjentki w ciąży, zgłaszające się do porodu, przyjmowane są bezpośrednio w Izbie
Przyjęć oddziału ginekologiczno-położniczego.

2. Przyjęcie pacjenta w trybie planowym
Pacjenci kierowani do leczenia szpitalnego, posiadający stosowne skierowanie wystawione przez lekarza powinni skontaktować się z lekarzem oddziału, w celu ustalenia terminu hospitalizacji oraz wpisania pacjenta do listy oczekujących, w przypadku braku możliwości przyjęcia pacjenta w dniu zgłoszenia.

• Pacjent zgłasza się do rejestracji Punktu Przyjęć Planowych,
  • Okazuje dokumenty niezbędne do założenia dokumentacji medycznej:
    • skierowanie do szpitala,
    • dokument potwierdzający tożsamość wraz z numerem PESEL, w przypadku obcokrajowców dokument potwierdzający prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych,
  • Pacjent podpisuje następujące oświadczenia:
    • o wyrażeniu zgody na udzielanie informacji o stanie zdrowia oraz o upoważnieniu do dostępu do dokumentacji medycznej osobie upoważnionej z imienia i nazwiska oraz jej danych kontaktowych,
    • o wyrażeniu zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych.
  • Przed wpisaniem do oddziału pacjent ma pobierany wymaz antygenowy w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub przedstawia wykonany (nie wcześniej niż 48 godzin przed zgłoszeniem się do szpitala) ujemny wynik takiego testu lub wymazu wykonanego metodą RT-PCR.
  • Pacjent może oddać rzeczy wartościowe w depozycie szpitala.
  • Po zarejestrowaniu pacjent kierowany jest do właściwego oddziału szpitala.

Informacje dla przyszłych pacjentów naszego szpitala

Aby pobyt w szpitalu przebiegał w możliwie komfortowych warunkach, prosimy aby Państwo zabrali ze sobą:

• Niezbędne dokumenty
    1. Dowód tożsamości ( dowód osobisty, paszport w przypadku obcokrajowców )
    2. Dokument potwierdzający uprawnienia do świadczeń bezpłatnej opieki zdrowotnej
    3. Numer NIP pracodawcy lub własny w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej
    4. Skierowanie do szpitala wraz z wynikami badań
    5. Przebieg dotychczasowego leczenia (karty informacyjne)
  • Ponadto potrzebne będą:
    1. Koszula lub piżama
    2. Szlafrok