• bip
  • epuap
  • logo ue
Dla Pacjenta

Konsultacja anastezjologiczna

Opublikowano: 14 luty 2023

Drogi Pacjencie,
otrzymałeś od swojego lekarza prowadzącego skierowanie na zabieg operacyjny, dlatego zapraszamy Cię do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat znieczuleń, jakie stosujemy w SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim. W trakcie konsultacji anestezjologicznej lekarz zapozna się z Twoim stanem zdrowia i dokumentacją medyczną. Na tej podstawie dobierze rodzaj znieczulenia adekwatnego do stanu zdrowia i planowanego zabiegu operacyjnego. W trakcie konsultacji anestezjolog odpowie także na wszelkie pytania dotyczące znieczulenia oraz, jeśli będzie to konieczne, skieruje Cię na dodatkowe badania, które powinno się  wykonać przed planowaną datą operacji. Anestezjolog wskaże również zasady dotyczące spożywania posiłków i płynów, których trzeba bezwzględnie przestrzegać przed znieczuleniem.

Na konsultację anestezjologiczną powinieneś zabrać:
listę przyjmowanych leków (nazwa, dawka, pora przyjmowania) oraz dokumentację medyczną, czyli karty informacyjne z pobytów w szpitalu, zaświadczenia lekarskie, inne posiadane wyniki badań;

W trakcie konsultacji zostaniesz poproszony o wypełnienie ankiety anestezjologicznej. W jej wypełnianiu pomoże Ci anestezjolog. Pamiętaj, że podczas wywiadu należy bezwzględnie zgłosić istniejące zaburzenia krzepnięcia krwi i epizody krwawień, problemy z intubacją, wymioty po uprzednio przebytych operacjach.

Rodzaje znieczuleń

Znieczulenie ogólne dotchawicze – wymaga zaopatrzenia dróg oddechowych za pomocą intubacji - założenie rurki do tchawicy lub maski krtaniowej oraz wspomagania oddechu przez respirator. Zaopatrzenie dróg oddechowych odbywa się w głębokim uśpieniu, dlatego jest nieodczuwalne przez pacjenta. Znieczuleniem kieruje anestezjolog, który wybudza pacjenta zaraz po zakończeniu operacji. Lekki ból gardła jest objawem przemijającym po usunięciu rurki z tchawicy. 

Znieczulenie ogólne dożylne – ograniczona forma znieczulenia ogólnego, dająca pacjentowi komfort w trakcie operacji przy zachowanym własnym oddychaniu (służy głównie stworzeniu komfortu – pacjent nie słyszy odgłosów operacji, nie ma dyskomfortu związanego z ułożeniem/wymuszoną pozycją w trakcie zabiegu). Ta forma znieczulenia jest czasami łączona z różnymi rodzajami znieczuleń miejscowo wyłączających czucie bólu.

Znieczulenia regionalne – pozwalające znieczulić konkretną partię ciała (np. kończynę), bez wyłączania świadomości, wśród których najczęściej wykonujemy:

Znieczulenie podpajęczynówkowe (stosowane m.in. do cięcia cesarskiego czy zabiegów obejmujących dolne partie ciała): podanie leku znieczulającego w okolicę nerwów unerwiających ciało. Nakłucie wykonywane jest w okolicy lędźwiowej w miejscu, gdzie nie ma już rdzenia kręgowego. Choroby kręgosłupa (zwyrodnienia, przepukliny krążków międzykręgowych) nie są przeciwwskazaniem do znieczulenia, jednak mogą zwiększać trudność jego wykonania. Efektem prawidłowo wykonanego znieczulenia jest utrata czucia oraz funkcji ruchowych.

Znieczulenie zewnątrzoponowe  podobne do znieczulenia podpajęczynówkowego, ale wykonywane „płycej” pomiędzy wyrostkami kręgosłupa, polega na umiejscowieniu cienkiego cewnika w przestrzeni zawierającej zakończenia nerwowe. Umożliwia przedłużone działanie znieczulające i jest wskazane przy rozległych i długich operacjach z przewidywanym silnym bólem pooperacyjnym. Jest określane jako najlepsza metoda leczenia bólu pooperacyjnego.

Blokada splotu ramiennego: podanie leków znieczulających miejscowo w okolicę  nerwów unerwiających kończynę górną (operacje ręki, łokcia). Najczęściej nerwy te znieczulamy pod pachą albo na szyi. Efektem znieczulenia jest brak odczuwania bólu podczas operacji.

Blokady pojedynczych nerwów, np. udowego czy kulszowego, służące zablokowaniu czucia bólu tylko w obrębie operowanej okolicy, np. kolana czy stopy.

 

Czy wiesz, że...
anestezjolog skupia się również na historii wcześniejszych chorób i zabiegów, przyjmowanych lekach, wynikach badań laboratoryjnych i konsultacjach ? Informacje zebrane w wywiadzie umożliwiają mu również odpowiednie przygotowanie się do monitorowania pacjenta
w trakcie zabiegu oraz ocenę, jakich procedur może wymagać pacjent po operacji.

anestezjolog zajmuje się leczeniem bólu pojawiającego się np. na skutek operacji czy bólu nowotworowego? Terapia przeciwbólowa jest dostosowana indywidualnie do przyczyn i stopnia nasilenia bólu. Wymaga ona również stałej kontroli samopoczucia pacjenta i nadzoru ze strony pielęgniarki i  lekarza w celu oceny, monitorowania i leczenia bólu.

 

Ankieta anestezjologiczna dla pacjentów szpitala.

Do pobrania:

odt

Ankieta anestezjologiczna

Rozmiar: 28.46 kb

Znajdź nas na Facebooku