PROGRAM BADAŃ PRZESIEWOWYCH RAKA JELITA GRUBEGO

Opublikowano: 02 październik 2024
PROGRAM BADAŃ PRZESIEWOWYCH RAKA JELITA GRUBEGO
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim zaprasza do skorzystania z profilaktycznych badań kolonoskopowych wykonywanych w ramach Programu badań przesiewowych raka jelita grubego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Kto może skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego?
Program jest dla osób, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat oraz są w
wieku:
• od 50 do 65 lat,
• lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie.
Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym:
• pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy;
• usunięcie polipów wielkości do 15 mm;
• poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów;
• wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.
Kolonoskopia jest badaniem precyzyjnym i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu
znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu.
Kwalifikacja do badania odbywać się będzie na podstawie wypełnionej przez pacjenta ankiety.
Ankietę można pobrać ze strony szpitala albo pobrać w rejestracji mieszczącej się na terenie szpitala, obok punktu przyjęć planowych.
Telefony kontaktowy: kwalifikacja i wyniki badań 84 664 44 11 wew. 311
Adres: ul. Aleje Grunwaldzkie 1, 22-600 Tomaszów Lubelski
Kwalifikacja i wydawanie wyników badań:
środa 14.30 – 16.30
czwartek - 14:30 - 16:30