Szczepienia przeciw HPV

Opublikowano: 07 czerwiec 2023
Informacja o szczepieniach przeciw HPV, ochrona przed zakażeniem, stanami przednowotworowymi i nowotworami związanymi z HPV, troszka o przyszłość dziecka

1 czerwca 2023r. rozpoczęły się w Polsce powszechne, dobrowolne i bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) dla nastolatków w wieku 12 i 13 lat.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim  przystąpił do powszechnego programu szczepień przeciwko HPV, który realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

Ochronne szczepienia przeciw HPV są skuteczną metodą zapobiegania skutkom zakażeń wywoływanych przez wysokoonkogenne typy wirusa. Są ważne, ponieważ mogą zapobiec większości przypadków raka szyjki macicy, ale nie tylko. Pozwalają także zapobiegać wywoływanym przez określone rodzaje HPV brodawkom narządów płciowych
(tzw. kłykcinom kończystym) oraz nowotworom i zmianom przedrakowym sromu, pochwy, szyjki macicy i odbytnicy.

Szczepienia będą przeprowadzane u  dziewcząt i  chłopców w  grupach  wiekowych
12 i 13  lat.  W 2023 r. będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011. Szczepienia odbywają się w schemacie 2- dawkowym (rekomendowany odstęp podania drugiej dawki wynosi  6 miesięcy).

Szczepionkami przeciw HPV stosowanymi w powszechnym programie szczepień będą preparaty:

• Cervarix, dawka 0,5 ml (GlaxoSmithKline Biologicals s.a.)
  • Gardasil 9, dawka 0,5 ml (Merck Sharp & Dohme B.V).

Minister Zdrowia bazuje na światowych i europejskich rekomendacjach podkreślających
bezpieczeństwo, skuteczność oraz korzyści wynikające z realizacji programów
szczepień przeciw HPV.

W celu rejestracji na szczepienie prosimy o kontakt z punktem szczepień:

tel: 84 664 25 69 lub 509 360 156
w systemie Centralnej e-rejestracji za pośrednictwem:
1) Internetowego Konta Pacjenta,
2) Infolinii 989 (codziennie w godz. 7.00 – 20.00)

Szczepieniami obejmujemy, także pacjentów nieposiadających deklaracji do lekarzy
w naszej placówce.