Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej
w Tomaszowie Lubelskim
 
            
 

Witamy na naszej stronie!                                                                                    

.: Oddziały :: Oddział Ginekologiczno-Położniczy :.
Oddziały: Chirurgii Ogólnej i Urazowej z Pododdziałem Dziecięcym Wewnętrzny Dziecięcy Reumatologiczny Laryngologiczny Obserwacyjno-Zakaźny dla Dorosłych Obserwacyjno-Zakaźny Dziecięcy Noworodkowy Ginekologiczno-Położniczy Internistyczno-Kardiologiczny Wewnętrzny z profilem geriatrycznym Gruźlicy i Chorób Płuc Neurologii i Leczenia Padaczek Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dział Anestezjologii
Oddział Ginekologiczno-Położniczy »Szkoła Rodzenia

Kierownik Oddziałulek. med. Marian Kałużyński
specjalista ginekolog-położnik
Pielęgniarka Koordynująca
ginekologii
Alicja Kozłowska
Położna Koordynująca
położnictwa
Bożena Szczepaniuk
telefony
Kierownik Oddziału846 644 411 w. 379
Gabinet lekarski846 644 411 w. 494
Dyżurka pielęgniarek846 644 411 w. 431, 344
Dla pacjentek846 644 411 w. 518
lekarze
 • lek. med. Waldemar Cabanek - specjalista ginekolog-położnik
 • lek. med. Andrzej Hawryło - specjalista ginekolog-położnik
 • lek. med. Katarzyna Kurek-Dolanowska - specjalista ginekolog-położnik
 • lek. med. Jan Michalak - specjalista ginekolog-położnik
 • lek. med. Edward Puchacz - specjalista ginekolog-położnik
Historia Oddziału położniczego sięga roku 1930. Wówczas oddział liczył 4 łóżka. W roku 1934 leczono 202 pacjentki, 126 z powodu poronienia i 76 - porodu. Do 1945 roku oddziałem opiekowali się lekarze chirurdzy, w 1945 roku na funkcję ordynatora powołano lek. Alinę Mazurek-Bilińską, która sprawowała tę funkcję do roku 1978. Kolejni ordynatorzy to: lek. Józef Szopiński, lek. Marian Kałużyński- sprawujący tę funkcję do chwili obecnej. Oddział położniczo-ginekologiczny w Tomaszowie Lubelskim stanowi integralną część SP ZOZ, znajduje się w oddzielnych budynkach połączonych łącznikiem.

Obsada kadrowa to 6 lekarzy z II stop. specj., 1 lek. z I stop. specj. i 14 położnych.

Opieką położniczo-ginekologiczną objęte są pacjentki z obszaru ok.1600 km2 zamieszkałym przez ok. 100 tys. ludności w tym ok. 50% to kobiety. W związku z sąsiedztwem województwa Podkarpackiego oddział świadczy usługi dla pacjentek z tamtego rejonu ( gm. Narol).

Od roku 2002, po przeprowadzonym remoncie kapitalnym i wyposażeniu w nowy sprzęt, warunki hospitalizacji w oddziale są bardzo dobre.

Oddział znajduje się w budynku 3-kondygnacyjnym z windą. Pacjentkami opiekują się położne zatrudnione w systemie 12-godzinnym, w obsadzie jednoosobowej na każdym odcinku z okresową rotacją.


Dyżury lekarskie pionu położniczo-ginekologicznego w dni powszednie w obsadzie jednoosobowej, (drugi lekarz pod telefonem), w dni świąteczne dyżur pełni dwóch lekarzy również z okresową rotacją. Zabezpieczenie anestezjologiczne lekarsko-pielęgniarskie jest całodobowe.

W skład oddziału położniczego wchodzą:

 • 3 łóżkowa sala porodowa: • Sala operacyjna: • Sala porodów rodzinnych: • 3 łóżkowe sale dla położnic

Miarą oceny oddziału położniczego jest bardzo niska umieralność okołoporodowa noworodków, będąca wynikiem współpracy z ośrodkami klinicznymi.

Liczba porodów w ostatnich latach uległa znacznemu zmniejszeniu. W 2010 roku odebrano 634 porody w tym 207 to cesarskie cięcia. W roku 2011 - 619 w tym 206 cesarskie cięcia. W roku 2012 - 600 porodów, w tym 198 cesarskie cięcia. W 2013 - 503 porody, w tym 193 to cięcia cesarskie, w 2014 500 porodów, w tym 202 to cesarskie cięcia, w 2015 451 porodów w tym 187 to cesarskie cięcia, w 2016 - 453 porody, w tym 187 to cesarskie cięcia.

Przy oddziale położniczym prowadzona jest bezpłatna Szkoła Rodzenia

W Szkole Rodzenia matka może otrzymać pomoc w razie problemów laktacyjnych. Zachęcamy matkę do karmienia piersią. Zapraszamy do utrzymania kontaktu z Punktem Laktacyjnym pod numerem telefonu 80 200 37

W pokoju odwiedzin ustawione jest łóżeczko nadziei, w którym matka może anonimowo zostawić dziecko.Oddział położniczy wyposażony jest w niezbędny sprzęt i aparaturę medyczną

Oprócz podstawowej działalności leczniczej personel prowadzi edukację zdrowotną dla pacjentek przebywających w oddziale ze zwróceniem szczególnej uwagi na upowszechnienie karmienia noworodków piersią. Realizując 10 kroków do udanego karmienia piersią zdobyliśmy tytuł "Szpital przyjazny dziecku".

W celu przywrócenia prawidłowego sposobu żywienia dzieci na całym świecie Światowa Organizacja Zdrowa (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) stworzyły inicjatywę "Szpitala Przyjaznego Dziecku". Każda placówka, która zdobędzie tytuł jest porównywalna z odznaczonymi placówkami z całego świata, a jej sposób postępowania służy w pełni dobru dziecka i matki umożliwiając karmienie piersią. W Polsce są obecnie 90 szpitale odznaczone tym zaszczytnym tytułem.


Oddział położniczy posiada I poziom referencyjny ustalony i zaakceptowany przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ginekologii i położnictwa prof. zw. dr hab. n. med. Jana Oleszczuka z Katedry i Kliniki Położnictwa i Perinatologii Akademii Medycznej w Lublinie

Oddział nasz współpracuje z kliniką gdzie odsyłane są trudne przypadki położnicze oraz ciężarne pacjentki zagrożone porodem przedwczesnym poniżej 36 tyg. ciąży.

Oddział jest okresowo wizytowany przez konsultanta wojewódzkiego w ginekologii i położnictwie prof. Jana Oleszczuka oraz przez konsultanta wojewódzkiego w neonatologii dr n. med. Henrykę Sawulicką-Oleszczuk.
Oddział ginekologiczny przyjmuje pacjentki z ogólnej izby przyjęć szpitala. W 2012 roku hospitalizowano 1083 pacjentki, wykonano 80 operacji i 466 zabiegi. Obsada kadrowa to lekarze zatrudnieni w oddziale położniczo-ginekologicznym, 9 położnych i pielęgniarka oddziałowa.

W skład oddziału wchodzą

 • sala pooperacyjna ( 4 łóżkowa)
 • izolatka (2 łóżkowa)
 • sale dla pacjentek (5)
 • gabinet zabiegowy
 • gabinety lekarskie

W oddziale znajduje się pracownia USG. Lekarze oprócz działalności podstawowej wykonują konsultacje pacjentek z izby przyjęć oraz innych oddziałów. Personel uczestniczy w szkoleniach wewnątrzoddziałowych i realizuje programy zdrowotne.

Oddział położniczo-ginekologiczny wyposażony jest w niezbędny sprzęt i aparaturę medyczną.

SP ZOZ
Tomaszów Lubelski
Główna | O nas | Zamówienia publiczne | Mapa dojazdu | Kontakt | Uwagi do strony
© 2009 SP ZOZ Tomaszów Lubelski. Prawa zastrzeżone.